LOGO LOGO

Warto wiedzieć...

NOWE TECHNOLOGIE A PRYWATNOŚĆ

Jak zadbać o bezpieczeństwo w internecie?Start Fiszki Quiz

W dzisiejszych czasach obserwujemy coraz szybszy rozwój i popularyzację innowacyjnych rozwiązań, takich jak Internet Rzeczy (IoT), sztuczna inteligencja (SI), wirtualna i rozszerzona rzeczywistość (VR i AR), chmura obliczeniowa, druk 3D. Korzystanie ze zdobyczy nowych technologii, np. w edukacji, nie tylko może zwiększyć zainteresowanie uczniów nauką, ale pozwala również na poszerzanie ich wiedzy w różnych dziedzinach, rozwijając przy tym nowe umiejętności technologiczne. Oprócz tablic interaktywnych, czy elektronicznych dzienników, które stanowią obecnie wyposażenie wielu szkół i są niezwykle przydatnym narzędziem edukacyjnym, istnieją także urządzenia, z których dzieci i młodzież korzystają nie tylko w szkole, ale również poza nią, takie jak smartfony, tablety, komputery, smartwatche, itp. Lista korzyści płynących ze stosowania nowych technologii, nie tylko w edukacji, jest imponująca. Należy jednak mieć na uwadze, że bez świadomości zagrożeń, rozwiązania te mogą nieść za sobą różnego rodzaju ryzyka, a dzieci i młodzież z wielu przyczyn są szczególnie na nie narażone.

ZAGROŻENIA NIESIONE PRZEZ NIEŚWIADOME KORZYSTANIE Z NOWYCH TECHNOLOGII:

- utrata dostępu do kont internetowych
- uzyskanie dostępu do nieodpowiednich do wieku oraz nielegalnych treści
- doświadczenie hejtu, fake news, deepfake
- infekowanie sprzętu złośliwym oprogramowaniem
- atak socjotechniczny
Ciekawostka
Czy wiesz, że...

Kevin Mitnick, najsłynniejszy hacker świata, uważany swego czasu za największe zagrożenie systemów korporacji i agencji rządowych wykorzystywał szeroko socjotechnikę. Jest idealnym przykładem, jak za pomocą inżynierii społecznej polegającej na manipulacji można zdobyć informacje niezbędne do złamania systemu – wykorzystując przy tym słabości, naiwność, brak świadomości i wiedzy potencjalnych ofiar ataku.

ZADBASZ O SWOJĄ PRYWATNOŚĆ, GDY ZASTOSUJESZ SIĘ DO KILKU PODSTAWOWYCH ZASAD:

1. KORZYSTAJ TYLKO Z ZAUFANEGO ŁĄCZA

Unikaj korzystania z publicznych, ogólnodostępnych WiFi. Nie wprowadzaj również żadnych danych na stronach, które nie stosują szyfrowania takich informacji, tj. nie posiadają na początku adresu skrótu https oraz ikony zamkniętej kłódki w pasku adresu przeglądarki. Warto także rozważyć wykorzystanie sprawdzonej aplikacji VPN.

2. UŻYWAJ SILNEGO I ZRÓŻNICOWANEGO HASŁA
Ciekawostka
Czy wiesz, że...

Silne hasło powinno być złożone z:
- minimum 12 znaków,
- znaku specjalnego (np. @#$%^),
- małej litery,
- wielkiej litery,
- cyfr

Używaj silnych, zróżnicowanych haseł do aplikacji i systemów. Ponadto nie stosuj tego samego hasła do różnych kont. Nie zapisuj ustalonych haseł, by nikt oprócz Ciebie nie miał do nich dostępu – tylko Ty powinieneś znać swoje hasło. Warto rozważyć korzystanie z menedżera haseł, który generuje unikatowe hasła i przechowuje je w bezpieczny sposób. Pamiętaj także, by regularnie zmieniać ustawione hasła. Zalecane jest także stosowanie tzw. uwierzytelniania dwuskładnikowego, np. za pomocą kodów SMS, tokenów czy fizycznych kluczy bezpieczeństwa.

3. ZARZĄDZAJ UPRAWNIENIAMI W APLIKACJI

Kontroluj co i komu udostępniasz, kto może widzieć Twoje zdjęcia oraz czy Twój profil powinien być widoczny dla zewnętrznych wyszukiwarek. Podczas ściągania aplikacji, np. do nauki języka, zwróć uwagę, do jakich danych osobowych i funkcji urządzenia wymaga ona dostępu. Niektóre aplikacje domagają się od użytkownika dostępu m.in. do: informacji o naszej lokalizacji, zdjęć, kontaktów czy dokumentów, nawet jeżeli nie jest to konieczne do realizacji usługi. Sprawdzajmy, jakie pliki cookies zapisuje strona, którą odwiedzamy.

4. ZWRACAJ UWAGĘ, KTO I JAK ZAMIERZA KORZYSTAĆ Z TWOICH DANYCH

Upewnij się, że na przeglądanej stronie internetowej znajduje się polityka prywatności oraz informacja o przetwarzaniu danych osobowych (klauzula informacyjna) która zawiera informacje o administratorze, takie jak jego dane kontaktowe i zasady ochrony danych osobowych. W szczególności sprawdź czy Twoje dane jako użytkownika są profilowane i czy decyzje są podejmowane w sposób automatyczny, a więc bez Twojego udziału, a za pomocą środków technicznych. Informacje te powinny być przekazane w sposób przejrzysty i zrozumiały.

5. ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ

Uważaj na tzw. phishing, który polega m.in. na rozsyłaniu przez internetowych przestępców, linków do fałszywych stron, w celu kradzieży Twoich danych dostępowych - stron przypominających te, z których korzystamy na co dzień. Zachowaj czujność zanim otworzysz otrzymany link, upewniając się, że pochodzi z zaufanego źródła.

6. NIE UJAWNIAJ ZBYT WIELU INFORMACJI O SOBIE

Ogranicz informacje, które ujawniasz na swój temat w Internecie. W tym zwłaszcza nie publikuj kopii dokumentów tożsamości, informacji finansowych i innych informacji, które mogą zostać wykorzystane przez osoby trzecie w nieuprawniony sposób.

7. STOSUJ ZASADĘ OGRANICZONEGO ZAUFANIA

Nie ufaj nieznajomym w sieci! Nigdy nie wiesz kto jest po drugiej stronie i jakie ma intencje. Nie przyjmuj zaproszeń od nieznanych użytkowników na portalach społecznościowych.