Logo biura

Infolinia Urzędu 606-950-000

Infolinia Urzędu 606-950-000

Prezes UODO z urzędu zajmie się „czarnymi listami” pacjentów

Tworzenie listy niesolidnych pacjentów to praktyka, która wzbudziła zastrzeżenia organu ds. ochrony danych osobowych. Z urzędu sprawdzi więc, czy nie narusza ona naszych praw podstawowych.

Ostatnie doniesienia medialne dotyczące tworzenia tzw. czarnej listy pacjentów wzbudziły zaniepokojenie Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Dlatego podejmuje niezwłoczne działania mające na celu wyjaśnienie sprawy.

Jak informują media, powstał właśnie serwis internetowy, w którym lekarze mogą sprawdzić, czy zapisany do nich pacjent nie jest tym, który notorycznie się spóźnia lub w ogóle nie przychodzi na wizyty umówione u innych medyków.

Na liście, do której dostęp mają wyłącznie lekarze, znajduje się wprawdzie jedynie numer telefonu pacjenta, lecz Prezes UODO przypomina, że jest on daną osobową, zatem by móc go legalnie wykorzystywać, muszą być spełnione przesłanki określone w ogólnym rozporządzeniu o ochronie danych (RODO).

Pod uwagę brać również należy kontekst przetwarzania danych. Numery telefonów znajdujące się w zasobach portalu mają przecież służyć do zidentyfikowania dzwoniącego jako „niesolidnego pacjenta”. Może to prowadzić do nadużyć skutkujących nawet ograniczeniem jego prawa dostępu do świadczeń medycznych.

W związku z tym dr Edyta Bielak-Jomaa, Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, uznała za celowe zajęcie się tą sprawą z urzędu.

2018-08-13 Metadane artykułu
Podmiot udostępniający: Zespół Prasowy
Wytworzył informację: Agnieszka Świątek 2018-08-13
Wprowadził‚ informację: Edyta Madziar 2018-08-13 15:08:58
Ostatnio modyfikował: Edyta Madziar 2018-08-13 16:02:30