photo
29.01.2020

Szkolni ambasadorzy prywatności

Prywatność była jednym z kluczowych tematów, które bliżej poznali uczniowie z Siedlec, podczas zorganizowanej 28 stycznia 2020 r. specjalnej lekcji poświęconej ochronie danych osobowych. Poprzez zabawę poznali kluczowe dla prywatności pojęcia, a także zasady bezpiecznego posługiwania się danymi osobowymi.

Im wcześniej będziecie świadomi, tym będziecie bezpieczniejsi. Internet, telefon to nie jest przestrzeń dla prywatności, ale to nie jest zła przestrzeń. To nie jest coś, co rodzi tylko złe rzeczy i zagrożenia, bo daje nam też wiele. Pamiętajmy, że każdy wynalazek ludzkości, od kamienia i koła, przez dynamit, po maszynę parową i Internet, niesie korzyści i niekorzyści. Im więcej wiemy, jak sobie radzić z niekorzyściami, tym dla nas lepiej – zwrócił się do uczniów Mirosław Sanek, Zastępca Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pokreślił także, że wiedzę, którą dzieci zdobywają na temat ochrony danych osobowych, mogą przekazać także rodzicom. To z kolei może przyczynić się do wzrostu świadomości wśród dorosłych, co przełoży się na bardziej dojrzałe wybory, jakie dane zamierzają upubliczniać.

Specjalna lekcja była okazją do przybliżenia dzieciom wielu zagadnień z zakresu ochrony danych osobowych, w tym zwłaszcza prywatności. Spotkanie wypełniły angażujące mniejsze dzieci formy edukacyjne. Podczas wspólnej zabawy dzieci poznawały trudne pojęcia o ochronie danych, ale w kontekście codziennych sytuacji, których doświadczają w szkole oraz domu. W dyskusji wykazały się jednak wyczuciem, a nawet praktyczną wiedzą, które sytuacje lub zachowania mogą narazić je na utratę danych.  

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie młodszych klas Szkoły Podstawowej nr 10 im. Księżnej Aleksandry Ogińskiej z Siedlec, która od lat uczestniczy w programie edukacyjnym „Twoje dane – Twoja sprawa”. Spotkanie było jednym z wydarzeń zorganizowanych w ramach XIV Dnia Ochrony Danych Osobowych. Mirosław Sanek z tej okazji spotkał się także z grupą starszej młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 360 w Warszawie.

 

Podmiot udostępniający: Departament Komunikacji Społecznej
Wytworzył informację:
user Adam Sanocki
date 2020-01-29
Wprowadził informację:
user Iwona Jeleń
date 2020-01-29 13:01:21
Ostatnio modyfikował:
user Iwona Jeleń
date 2020-05-11 14:56:45

Galeria zdjęć

Zdjęcie przedstawia kobietę, stojącą obok flipcharta Zdjęcie przestawia grupę dzieci Zdjęcie ilustrujące pomoce naukowe Zdjęcie przedstawia kobietę i mężczyznę patrzących na uczące się dzieci Zdjęcie przedstawia grupę bawiących się dzieci Zdjęcie przedstawia mężczyznę mówiącego do grupy młodzieży Zdjęcie przedstawia grupę młodzieży i towarzyszących im dorosłych