Podstawy prawne Schengen
W dniu 14 czerwca 1985 r. w Schengen (Luksemburg) zawarty został układ o stopniowym znoszeniu kontroli granicznej między państwami jego sygnatariuszami (Belgią, Holandią, Luksemburgiem, Niemcami i Francją). Układ ten stał się podstawą konwencji zawartej w dniu 19 czerwca 1990 r., na mocy której utworzony został System Informacyjny Schengen (SIS).
Aktualnymi podstawami prawnymi działania Systemu Informacyjnego drugiej generacji (SIS II) są:
- Rozporządzenie (WE) nr 1987/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen drugiej generacji (SIS II);
- Decyzja Rady 2007/533/WSiSW z dnia 12 czerwca 2007 r. w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen drugiej generacji (SIS II).
Celem działalności SIS jest pomoc policji i organom celnym w wymianie informacji na temat określonych przepisami kategorii danych osób i przedmiotów, poszukiwanych i wprowadzanych do systemu przez państwa strefy Schengen. Wyżej wskazane akty prawne zawierają szczegółowe regulacje dotyczące zasad gromadzenia, przechowywania i udostępniania danych osobowych. Określają także zakres, w jakim dane mogą być przetwarzane dla realizacji celów wskazanych w rozporządzeniu i decyzji o SIS II.
Ustawą z dnia z 24 sierpnia 2007 roku o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym (Dz. U. Nr 165, poz.1170 z póź. zm) wdrożono w Polsce przepisy dorobku prawnego Schengen i prawa wspólnotowego dotyczące SIS. Ustawa ta szczegółowo reguluje zasady i sposób realizacji udziału Polski w SIS II, w tym obowiązki i uprawnienia polskich organów dotyczące dokonywania wpisów oraz wglądu do danych zawartych w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym.